KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII we WSCHOWIE w sprawie postępowania oraz środków zapobiegawczych w zagrożeniu WŚCIEKLIZNĄ
Przypomina się, że Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych i śmiertelnych chorób odzwierzęcych, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki zwierząt oraz człowiek. Nadal stwierdza się pojedyncze przypadki śmierci w wyniku zakażeń na wściekliznę. Niepokojące objawy , które mogą nasuwać podejrzenie zachorowań to objawy ze strony centralnego układu nerwowego, takie jak:
- nadmierna pobudliwość oraz wokalizacja bez wyraźnej przyczyn (szczekanie, miałczenie itp.),
- zjadanie przedmiotów niejadalnych,
- atakowanie przeszkód pojawiających się na drodze, napady szału,
- wzmożony ślinotok, krztuszenie,
- może wystąpić opadanie żuchwy z wypadaniem języka,
- niedowłady kończyn prowadzące często do zalegania.
Wścieklizna występuje na całym świecie także( jako pojedyncze przypadki) w tych krajach, które poprzez programy szczepień wyeliminowały tę chorobę . Zakażenie tym wirusem w środowisku naturalnym odbywa się w wyniku kontaktu zwierząt różnych gatunków ze zwierzętami dzikożyjącymi , które mogą stanowić źródło zakażeń wirusa wścieklizny.
Jak wnika z analizy przypadków występowania wścieklizny, z wielu ostatnich lat, głównym transmiterem tej choroby są lisy. W związku z tym PLW we Wschowie przypomina o zachowaniu daleko idącej ostrożności w kontaktach z dzikimi zwierzętami. Nie należy przy tym utożsamiać każdego pojawienia się lisa na terenach zurbanizowanych z zachorowaniem na wściekliznę, ponieważ zwierzęta te zbliżają się do siedzib ludzkich głównie w poszukiwaniu łatwo dostępnego pożywienia. Jednakże takich sytuacjach należy zachować daleko posuniętą rozważność.
W przypadku wejścia zwierzęcia dzikiego na posesję i ich podejrzanego zachowania należy zgłosić ten fakt do jednej z następujących Instytucji:
- Straży Miejskiej,
- Koła Łowieckiego ,
- Urzędu Miast i Gmin,
- Policji,
- Straży Pożarnej,
- lekarza weterynarii prowadzącego usługi wet.,
- Powiatowego Lekarza Weterynarii.
W powyższej sytuacji nie należy zamykać dzikich zwierząt na terenie posesji oraz blokować im wyjścia. Należy umożliwić zwierzętom swobodne wyjście z terenu posesji. Ponadto należy unikać dotykania dzikich zwierząt wolnożyjących oraz kotów i psów.
W sytuacji zaobserwowania u zwierzęcia objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego dzikiego zwierzęcia, (w szczególności lisa), należy ten fakt zgłosić do Urzędu Gminy lub Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wschowie.
Informację o znalezieniu zwłok należy przekazać do:
- Powiatowego Inspektoratu Weterynarii we Wschowie pod numerem telefonu (65) 511 46 58 lub 508 854 092
- Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowie przypomina mieszkańcom o ustawowym, corocznym obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie zgodnie z zapisem art. 56 ust 1 i ust 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421)…posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
- W przypadku kotów, zwłaszcza wychodzących, zalecane jest ich szczepienie po konsultacji z lekarzem weterynarii wolnej praktyki.
W przypadku stwierdzenia braku aktualnego szczepienia, zgodnie art. 85 ust. 1a pkt 1 Upoważnione Organy mogą nałożyć karę grzywny w drodze mandatu karnego.
Każde zdarzenie o pogryzieniu człowieka przez zwierzę powinno być zgłoszone do lekarza medycyny lub najbliższej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowie
lek. wet. Jadwiga Sielecka